Göç Edebiyat ve Düşün Dergisi Eylül-Ekim 2009-2. Sayı

Author: ezelmai /Göç! Bir iklimden bir başka iklime; bir ezgiden bir başka ezgiye… Ömrümüz göç, sevgimiz, ayrılığımız, yalnızlığımız.

Bir göç mevsimindeyiz. Önümüz hep aşk hep ayrılık, ömrümüzce savrulup gittiğimiz ağıtsal bir yalnızlık. İnsan mağara duvarlarına bir sanatçı gibi gereksinimlerini resmetmeye başladığından beri yalnız ve sanatçı değil miydi ki?

Ölümle sınanıyor insanlık. Bir edebiyat, çıkınını alıp ölümün elinden kurtuluyor. Kalıcı olansa yazılan; sanat oluyordu yüzyılların süzgecinden geçip insanlığa ışık olan. Işık tutan.

Sanatı var eden ne? Göç! Göçün sırrına varmayan düşer gider göç edenin kanadından…

Dergimiz, yerelden evrensele; şiirin, öykünün, denemenin özde edebiyatın dergisi. Özgün çalışmalarla, sıcak bir umuda vicdan kılınmış kalemlerin dergisi…

Adaletsiz bir dünyada yaşıyoruz. Dünya yoksullaşıyor. Gelir dağılımı adaletsizliği bir yana her yerde savaş, her yerde kan var. Kan tadında bir uygarlıkla yüz yüze insanlık. İnsanoğlu baş döndüren teknolojik gelişmelerin hemen yanı başında derin bir umutsuzluk, huzursuzluk ikliminde yabancılaşmayı yaşıyor. Bencilleşiyor. Hedonist bir varlık olarak kişilik buluyor. İşte insanoğlunun bu umarsızlığı nedeniyle dünya göç ediyor. Dünya bozuluyor. Bu nedenle suç insan da! Öyle ki insan da sıcak bir yürekten soğumuş nasır bağlamış bir yüreğe göç ediyor.

İnanıyoruz ki dünya bir gün güzelleşecektir. Dünyanın yüzü gülecektir. Bunu da insan başaracaktır!

Göç Edebiyat dergisi olarak vicdan üzerine kurulu bir dünya özlemimizi yaşamsal kılıyoruz. Biz güneşin doğduğu yerde, biz insan kokan yüreklerin yanında kalemimizi insanoğlunun dinmeyen ve göç edip duran acısına kaldırıp, edebiyatı “ölümün” elinden çalmaya çabalıyoruz. İşte bunu yaparken uygarlık tarihinde yer edinmiş kültürlerin zengin bahçesinden yani Anadolu’dan yola çıkıyoruz. Taze bir ekmek gibi kokan dizelerimizle, fildişi kulelerden sarkıp duran şiir hırsızı yüreklere sesleniyoruz. İnsansızlaşan yüreklere öykülerimizle dokunuyoruz Anadolu’nun esmer ve yoksul bozkırından…

Biz yanlış çağlara ilerlemiyoruz. Yaşam bizi doğrulayacaktır…

İnsancıl bir duraktan emek harcayarak yayına hazırladığımız Göç Edebiyat dergisinin kalem işçileri olarak değerli okuyucularımızı selamlarken yeni yayınlarımızda buluşmak umuduyla iyi okumalar diliyoruz.

Göç Edebiyat ve Düşün Dergisi Eylül-Ekim 2009-2. Sayı Yazarları

Aziz Şeker,Hüseyin Cahit,Elif Nuray,Mehmet Aycı,Ertan Mısırlı,Abdullah Ören,Ela Dinçer,Fatih Yavuz Çiçek,Hulki Aktunç,Fatma Ayağ,Sezgin Selvi,Nazmi Güldeş,Volkan Akbulut,Mazlum Çetinkaya,Servin Sarıyer,İsmet Emre,Yaprak Ünvar,Hüseyin Ruhani,Hakan Bilge,Engin Turgut,Serdar Keskin,İlkay Coşkun,Ersan Erçelik,Ceyda Saliha Şener,Yaşar Abanus,Pınar Nurhan,Yelda Karataş,Selim Issızada,Halil İbrahim Polat,Ayşe Büşra Erkeç,Murat Solgun,İnan Arslanboğan,Tevfik Yazıcılar,Şahin Uçar,Durkaya İpşir,Yusuf Bal,Hüseyin Yahya,Züleyha Çay

3. Sayımız için İrtibat adreslerimiz:

gocedebiyatdergisi@hotmail.com

iletisim@gocedebiyatdergisi.com
elifnuray@gmail.com

Related Posts with Thumbnails